home
Olfen®, léčivé náplasti Olfen®, gel

Bolest kloubů

Klouby mohou bolet z mnoha příčin. V některých případech může být bolest způsobena závažným onemocněním nebo může souviset s věkem, tzv. opotřebováním kloubu. Při artróze mohou klouby bolet i při změně počasí (změna atmosférického tlaku) či akutním onemocnění např. chřipce.

Kloubní pohyblivost je ovlivněna mnoha faktory, a to jak vnějšími, tak vnitřními, a dále faktory vrozenými a získanými. Kloubní pohyblivost je největší v dětském věku a relativně větší je u žen než u mužů. Kloubní pohyblivost se zvyšuje s teplotou těla – zahřátím při cvičení, teplou koupelí či saunou a snižuje se jednak s věkem nebo se zvyšující se fyzickou, ale i psychickou únavou, a je také závislá na části dne – ráno je horší než během dne.

Lidský věk má zásadní vliv na opotřebování kloubů. Odborníci uvádějí, že do 25 až 30 let by klouby měly být v dobrém stavu, velmi dobře pohyblivé, nevrzající s pevnými vazy. Ve věku 30–40 (50) let se již mohou objevovat příznaky opotřebování kloubu. Toto poškození se nazývá artróza kloubu. Projevuje se zhoršením pohyblivosti kloubu, občasnou bolestí a někdy i otokem. Ve věku nad 50 let může dojít k nástupu pokročilé artrózy, která se nejčastěji a nejdříve objevuje u kolen a kyčlí, tzv. nosných kloubů. Dochází ke zhoršené pohyblivosti kloubu, kloub může být oteklý a bolet. Nejčastěji je postižena kloubní chrupavka, která měkne a mohou vznikat trhliny na jejím povrchu (osteoartróza), což může vést k trvalému a závažnému poškození chrupavky a kosti.

ikona bolest kloubů

Režimová opatření při bolestech kloubů

  1. Pokud máte nadváhu, je třeba ji snížit. Nadváha zbytečně zatěžuje klouby, které se více opotřebovávají.
  2. Rekreačně sportujte – sporty, které příliš nezatěžují klouby, jsou cyklistika, běžecké lyžování, chůze (doporučovaná je i s trekingovými holemi), plavání a spinning.
  3. Sportujte v botách určených pro daný druh sportu.
  4. Omezte sporty na parketách nebo palubové podlaze jako např. squash, basketbal, florbal apod. Tyto sporty zatěžují klouby a mohou zvýšit jejich bolestivost.
  5. Uzpůsobte své sportovní aktivity, pokud jste nachlazení či dokonce nemocní.
  6. Změňte životní styl.
  7. Klouby po 40. roce věku jsou u části populace velmi citlivé na chlad – zejména v zimě nebo např. po sportování je třeba dbát na to, abyste neprochladli.
  8. K lokální léčbě bolesti kloubů můžete vyzkoušet např. gely, které se aplikují přímo na místo bolesti či tablety, které mohou mít ale vedlejší účinky, např. bolest žaludku, zvýšený krevní tlak nebo zhoršení astmatu.

Cviky při bolestech kloubů

Před každým cvičením je třeba se mírně zahřát a cvičení provádět naboso (v ponožkách) na podložce. Velmi důležité je přesné provedení cviků, v doporučeném pořadí, a cviky je nutno provádět pomalu, ne násilím nebo švihem. Cvičte zvolna, pohybujte kloubem různými směry. Dosažení maximálního kloubního rozsahu hned prvním cvikem není vhodné. Je nutno začít menším rozsahem pohybu, který budete postupně zvyšovat. Nejčastější způsob uvolnění kloubů je kroužení a komíhání. Cvičení pro Vás musí být příjemné. Obvyklý počet opakování je 5-10 x. Uvolnění kloubů pocítíte obvykle až po několika měsících pravidelného cvičení. Při cvičení nezapomínejte pravidelně dýchat.

Kroužení hlavou:

Základní poloha – stoj spatný, klek nebo sed. Uvolněte ramena a pomalu kružte hlavou. Hlavu zaklánějte při kroužení pouze v případě, že je vám to příjemné.

A. B. C.

Uvolňování pletenců ramenních:

Základní poloha – klek. Současně s pomalým krouživým pohybem ramen pomalu zvedejte hlavu a hrudník, až dosáhnete vzpřímeného držení. Ramena jsou stažená dolů, paže uvolněné. Můžete kroužit rameny ve stejném směru či opačně (jedním dopředu a druhým dozadu).

A. B. C.

Uvolnění kyčelních kloubů:

Základní poloha – leh na zádech. Položte levou ruku na levou kyčel a tlačte ji k podložce. Pokrčte pravou nohu a pravou ruku položte z vnitřní strany na koleno a tlačte koleno do strany. Potom pomalu nohu natahujte a po podložce ji přisuňte k levé noze. Pravidelně střídejte strany.

A. B. C.

Žabák:

Základní poloha – leh na břiše. Během cvičení se snažte nezvedat pánev z podložky. Pravou nohu pokrčte v koleni a pak ji vytočte ven. Pak posunujte koleno směrem vzhůru a přitáhněte ho pravou rukou co nejblíže k hrudníku a poté pomalu koleno vracejte stejným způsobem do základní polohy. Při cviku se snažte kolenem opsat co největší kruh.

A. B.