Domácí fitness
Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním obtížím. Jejich hlavní příčinou je sedavý životní styl, nedostatek pohybu a případná nadváha. Řešení bolesti je mnohdy jednodušší, než jak to zprvu vypadá. Potřebný je pravidelný režim a i jednoduchá cvičení vám mohou pomoci.
Kouzelné slovo „pohyb“
Jaká je účinná prevence? Být aktivní, hýbat se, a preventivně posilovat kritické svalové skupiny. Do každodenního života začlenit více pohybu, třeba jet do práce na kole, nebo vystoupit o jednu zastávku dříve, a dojít zbytek cesty pěšky. Místo výtahu se doporučuje použít raději schody. Dbejte na to, abyste u psacího stolu častěji měnili pozici a vstávali tak často, jak jen to je možné, např. při telefonování. Když už záda bolí, je vhodné zůstat v pohybu. Lékaři doporučují neležet, ale pokračovat v běžném, ale šetrném pohybu. Akutní bolesti zad můžou zpočátku zmírnit i protizánětlivé léky ve formě tablet, gelů či krémů z lékárny. O vhodnosti jejich použití se doporučuje poradit se s lékárníkem. Jakmile bolesti povolí, je potřeba posilovat záda pro nadcházející zátěž. Vždy je třeba hledat příčinu a opatrně na ní pracovat, stejně jako správný pohyb pomáhá, ten nesprávně aplikovaný může stav zhoršit.
Domácí fitness: cvičení pro zdravá záda
Po namáhavém pracovním dni se ale sportovat jen těžko přinutíme. Následující jednoduchá cvičení je možné bez problému začlenit do běžného všedního dne. Cvičební pomůcky najdeme v každé domácnosti: násadu koštěte, láhve s vodou a ručník. Nebojte se začít ještě dnes – vaše záda to ocení! Cvičení nemusí trvat hodiny, ale i pár správně využitých minut vás mílovými kroky posune vpřed a může vám pomoci s mnoha problémy.
Než začnete
Vybrali jsme pro vás jednoduché cviky, se kterými můžete posilovat a protahovat různé svalové skupiny tak, abyste bolestem zad do budoucna mohli předejít. Cvičení nejsou komplikovaná a jsou proveditelná bez předchozích znalostí. Pokud ovšem trpíte akutními bolestmi zad, konzultujte prosím svůj zdravotní stav s vaším ošetřujícím lékařem dříve, než s cvičením začnete. U cviků, které se provádějí ve stoje, dbejte vždy na stabilní postoj. Cvičte pravidelně. Raději krátký program vícekrát za týden, než jednou měsíčně všechny cviky najednou. Při cvičení dýchejte klidně. Svaly při cvičení pomalu napínejte, a poté napětí opět uvolněte.